FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Galvenā
Sociālie projekti

Ebreju kapi “Šmerli”

Jaunie ebreju kapi tika ierīkoti 20. gadsimta 20. gados, lai turpinātu jau aizpildīto Veco kapu funkcijas.  Projekta autors ir plaši pazīstamais ebreju izcelsmes arhitekts Pauls Mandelštams. Pēc viņa projekta tika izveidots kapsētas plānojums, kā arī uzcelts iežogojums un bēru ceremoniju zāle, kas ir saglabājušies līdz pat mūsdienām.

1990. gada vasarā Rīgas ebreju kopiena šajos kapos atklāja piemiņas akmeni Žanim Lipkem un viņa sievai Johannai, kuri nacistu okupācijas laikā izglāba vairāk nekā piecdesmit ebreju.

Ebreju kapsētā Šmerlī atdusas filologs Naums Pereferkovičs, mākslinieki Mihails Jo un Haims Risins, filozofs Makss Šacs-Aņins, komponisti Oskars Stroks un Vladimirs Hvoiņickis, rakstnieks Marks Razumnijs, šahists Mihails Tāls, akadēmiķis Jūlijs Anšelevičs un citi ebreju sabiedrības inteliģences pārstāvji un sabiedrībā zināmas personības.

Tāpat uz kapsētu pārvesti arī holokausta upuru pīšļi no Eglaines un Dobeles, tajos atrodas memoriāls, kas veltīts Rīgā nacistu nogalinātājiem vācu ebrejiem, un citas nozīmīgas piemiņas zīmes.

Lielākā daļa jeb visi identificētie dati par kapsētā esošajiem apbedījumiem ir apkopoti Šmerļa kapsētas mājas lapas www.smerli.lv digitālajā arhīvā, kur iespējams apskatīt gan kapavietas novietojumu kartē, gan kapakmeņufotogrāfijas.

Projekti, kas īstenoti sadarbībā ar fondu Uniting History

2021. gads:

  • Ierīkoti divi jauni celiņi.
  • Ustādīts informācijas stends ar detalizētu apbedījumu plānu.
  • Veikti kapakmeņu atjaunošanas darbi septiņās bez piederīgajiem palikušajās kapavietās.
  1. gads:
  • Veikti kapsētas celiņu labiekārtošanas darbi.
  • Sākti kapakmeņu atjaunošanas darbi pamestajās un nekoptajās, bez piederīgajiem esošajās kapavietās.
  • Tika izstrādāts kapsētas teritorijas un apbedījumu labiekārtošanas ilgtermiņa pasākumu plāns.

2019. gads:

  • Veikti kapsētas ieejas masīva atjaunošanas darbi.

Citi sociālie projekti