2022. gadā labdarības Fonds “Uniting History” turpina pētīt vācu okupācijas laika ebreju glābšanas notikumus Latvijā. Fonda mērķis ir apzināt un iepazīt pēc iespējas vairāk glābēju un viņu pēcteču, kā arī pašus izglābtos un viņu ģimenes, kuru no paaudzes-paaudzē nodotajās atmiņās glabājas mūsu valstij nozīmīgas vēstures liecības.
Rīga. Gogoļa iela 25. Laukums pie memoriāla reiz nopostītās Rīgas Lielās horālās sinagogas vietā. Pie 2007. gadā atklātā pieminekļa Žanim Lipkem un citiem glābējiem no Latvijas valda zīmīgs klusums. Septiņas vertikālas kolonnas simboliski sargā milzīgo plāksni no nokrišanas. Kolonnās ir iegravēti to cilvēku vārdi, kuri, neskatoties uz savu un tuvinieku drošību, izglāba nāvei nolemtus, gluži svešus cilvēkus.
271 vārds… Latvijas iedzīvotāji. 138 no tiem ieguvuši goda titulu “Taisnīgais starp tautām”. Taču cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai uzzinātu visu glābēju un izglābto vārdus? Vai tas vairs ir iespējams? Pavedieni, kas mūs saista ar pagātni, kļūst aizvien trauslāki. Laikabiedri, kas sev līdzi nes kara atmiņas, pamazām izzūd.
Nevaram ļaut atmiņām izšķīst apdullinošā klusumā. Pagātne ir jāatceras. Bez tās nav nākotnes. Ikvienai paaudzei ir jāatrod savs ceļš un veids, kā caur pagātnes skaudrajām mācībām, nonākt līdz skaidrai šodienas apzinātībai.
Ebreju glābšanas vēstures izpēte Latvijā ir viena no Fonda “Uniting History” galvenajām misijām. Šoferi, pārcēlāji, zemnieki, sētnieki, mācītāji .. cilvēku, kuri, izrādot līdzjūtību un vēlmi palīdzēt, apzināti riskēja ar savu dzīvību. Kāds bija viņu tālākais liktenis? Vai viņiem bija ģimenes? Vai viņi spēja rast iekšēju spēku, lai nākamajām paaudzēm pastāstītu patiesību par reiz piedzīvoto? Kur tagad mīt viņu bērni un mazbērni, kuri glabā "ģimenes albuma" mutvārdu vēsturi?
Rūpīgi vācot un apstrādājot informāciju, ar kuru dalās dažādu Latvijas pilsētu ebreju kopienas, novadpētniecības muzeji, arhīvi, baznīcas un draudzes, vēsturnieki un izpētes procesa partneri no Izraēlas, Fonds “Uniting History” atjauno kontaktus starp glābēju un izglābto pēctečiem. Uzdevums nav no vieglajiem, jo paši glābēji savā rīcībā nereti nemaz nesaskatīja varonību, drīzāk uztvēra to par normu. Viņus vadīja cilvēcība, viņi vienkārši nespēja rīkoties citādi. “Es neskaitīju... Glābu, ko varēju, bet neskaitīju,” vēlāk teiks Žanis Lipke.
Viena no nozīmīgākajām Fonda “Uniting History” darbības jomām ir materiālās palīdzības programma Latvijā dzīvojošajiem Taisnīgo pēctečiem, kuri vecumdienās palikuši bez ģimenes.
Jau kopš dibināšanas fonds regulāri organizē pasākumus, kas saistīti ar holokausta piemiņas iemūžināšanu Latvijā. Viens no 2022. gada galvenajiem uzdevumiem ir Ž. Lipkes memoriāla papildināšana ar jauniem vārdiem. Fonds plāno to rīkot kā īpašu atkalsatikšanos, klātesot gan Latvijā, gan ārvalstīs dzīvojošajiem glābēju un izglābto pēctečiem.
Turpmāk ir uzskaitīti Lipkes komandas locekļu vārdi. Ja Jūsu rīcībā ir informācija par Taisnīgajiem, izglābtajiem ebrejiem vai šo cilvēku pēctečiem, mūsu pētniecības komanda novērtēs Jūsu sniegto informāciju.
Ābele Emīlija, Rīga
Bapsts Andrejs, Rīga (meita Natālija)
Bīnenfelds Vilis, Dobele (meita un dēls)
Briedis Žanis, Rīga
Didrihsons Kārlis, Dobeles rajons.
Dogarova-Noim Aleksandra, Dobeles rajons, (Adriana meita)
Graubiņš Andrejs, Rīga
Jankovičs Kārlis, Rīga (Meita Anda)
Lindenberga Marija, Rīga
Kellere Marija, Dobeles rajons, (dēli Arnolds un Heinrihs, meita Izabella Narkeviča)
Millers Žanis, Elza, Lidija, Dobeles rajons
Pole Anna-Alma, Rīga (meita Margrieta Kestere)
Putriņa Vilhelmīne, Dobeles rajons
Rozentāls Frīdrihs, Dobeles rajons (dēli Edgars un Bruno)
Rozentāls Žaņis, Dobeles rajons (Frīdriha brālis)
Rozenbergs Bernets, Rīga
Undulis Jānis, Dobeles rajons
Zande Edgars, Rīga
Franzmann, Dr.
Vera
Ņura
Aicinām sazināties ar mums, rakstot uz e-pasta adresi: therighteous@unitinghistory.com
Pateicībā,
Fonds “Uniting History”
.
Fotoattēlā: Elza Pērkone un viņas izglābtie Mika un Leo Zeligmani.