FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Jaunumi
Talka Rīgas Jaunajos Ebreju kapos "Šmerli"
4. oktobris, 2021

Talka Rīgas Jaunajos Ebreju kapos "Šmerli"

Oktobra pirmajā svētdienā, 3.oktobrī, Rīgas Ebreju kopiena ar labdarības fonda Uniting History atbalstu organizēja talku Jaunajos Ebreju kapos “Šmerli”. Pirms darbu uzsākšanas, muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis sniedza ievadlekciju par kapsētas vēsturi, kurai ir gandrīz gadsimta vēsture.

Kapsētu sāka veidot 1920. gadā un pilnībā tā tika izveidota 1930. gadā. Slavenā arhitekta Pola Mandelštama projektēti Jaunie Ebreju kapi ietver gan privātus apbedījumus, gan memoriālus - holokaustā bojāgājušo piemiņai, pieminekli ebreju karavīriem, kuri cīnījās par Latvijas neatkarību, memoriālu par godu “Taisnais starp tautām” - Jānim un Johannai Lipkem. Šmerlī ir apglabāti daudzi slaveni zinātnes, mākslas, kultūras un izglītības darbinieki.

Rīgas Ebreju kopienas aicinājumam piedalīties svētdienas talkā atsaucās 20 brīvprātīgie. Viņi palīdzēja sakopt pamestos kapus, savākt lapas un zarus, notīrīt celiņus uz apbedījumiem un piemiņas vietām. Starp sakoptajiem pieminekļiem ir slavenā folklorista un skolotāja Girša Etkina atdusas vieta, 1941. gadā noslepkavoto Eglaines ebreju pārapbedīšanas vieta, Brīvības cīņās kritušo piemineklis.

Kapsētas regulāra sakopšana ir svarīga Latvijas ebreju piemiņas saglabāšanai. Kapsēta glabā stāstus – privātus un kopīgus, tā glabā dažādu paaudžu vārdus. Un viens no kopienas darbības uzdevumiem ir tos neaizmirst. Fonds Uniting History palīdz uzturēt tradīciju rūpēties par ebreju kapiem, tādējādi atjaunojot paaudžu saites, saglabājot kopīgo vēsturi un piemiņu.