FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Jaunumi
Pirmizrāde dokumentālajai filmai par M. Vestermani “Mēs tikai tagad sākam”

Pirmizrāde dokumentālajai filmai par M. Vestermani “Mēs tikai tagad sākam”

8. decembrī kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zāle notika vēsturnieka Marģera Vestermaņa dzīvei un liktenim veltītās dokumentālās filmas “Mēs tikai sākam” pirmizrāde.

Režisores Martas Hercas projekts, ko atbalstījis fonds “Uniting History”, tika iecerēts vēl 2017. gadā. Sešu gadu darba rezultātā tapis kinematogrāfisks vēstījums par Marģera Vestermaņa dzīvi. Viņš ir vēsturnieks, muzeja “Ebreji Latvijā” dibinātājs, kurš pārdzīvojis Holokaustu, taču tajā zaudējis visu ģimeni.

Filmas pirmizrāde notika vienā no Rīgas senākajiem un greznākajiem kinoteātriem, un to rīkoja Izraēlas vēstniecība Latvijā. Pasākuma daudzo viesu vidū bija arī Latvijas prezidents E. Levita kungs, vēstniecību, Latvijas Republikas valdības un Rīgas Ebreju kopienas pārstāvji. Vakaru atklāja filmas mūzikas autors, džeza mūziķis Deniss Paškevičs, kurš izpildīja mākslas filmas muzikālās tēmas fragmentu.

Pēc muzikālā ievada vārds tika dots vakara centrālajām personām: Marta Herca stāstīja, kā radusies ideja par filmas veidošanu, kā ideja pakāpeniski tika īstenota. Izraēlas vēstniece Latvijā Šārona Rapaporta-Palgi teica emocionālu runu, kurā uzsvēra, cik svarīgi un nepieciešami ir runāt pat par sarežģītākajiem un baisākajiem pagājušā gadsimta notikumiem. Par brīnišķīgu ievadu filmai kļuva paša Marģera Vestermaņa uzruna, kurai zāle veltīja stāvovācijas.

Filmas pamatā ir Marģera Vestermaņa monologi un atmiņas par pagātnes traģiskajiem notikumiem, personiskajam mijoties ar vispārējo un vēsturisko. Tās ir gan atmiņas par dzīvi pirmskara Rīgā, gan liecības par ebreju masu slepkavībām Rumbulā, stāsti par bojāeju un glābšanu, dzīvību un nāvi. Tas ir smags vēstījums, kurā skatītājs kopā ar filmas varoni ceļo pagātnē. Pagātnē, ko mēs redzam tāda cilvēka acīm, kurš ir pārdzīvojis visas 20. gadsimta šausmas un pārbaudījumus, taču ir spējis saglabāt spēku un dzīvotgribu.

2023. gada pavasarī filma tiks izrādīta Latvijas Televīzijā.

Marģers Vestermanis un Elīna Škļara, Fonds "Uniting History"