FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Jaunumi
Noslēdzies pētījums par Liepājas Simfoniskā orķestra vēsturi
12. aprīlis, 2021

Noslēdzies pētījums par Liepājas Simfoniskā orķestra vēsturi

Noslēdzies fonda “Uniting History” iniciēts projekts, kurā sadarbībā ar Liepājas Universitātes pētniecēm — profesori Ilzi Valci un mākslas zinātņu doktori Vēsmu Lēvaldi — pētījām Liepājas Simfoniskā orķestra un profesionālās mūzikas dzīves vēsturi Liepājā. Pētījums aptver plašu periodu — sākot no 18. gadsimta otrās puses līdz pat mūsdienām.

Mūsu iniciētā pētījuma mērķis bija apzināt izpildītājmākslas multikulturālo aspektu pirmskara un pēckara Liepājā un apkopot nozīmīgākos faktus Liepājas Simfoniskā orķestra vēsturē. Pētījums ir īpaši nozīmīgs tādēļ, ka līdz šim konkrētā perioda kultūras dzīve Liepājā tikusi pētīta fragmentāri, materiāli nav apkopoti vienuviet, un tie vērtējami kā pretrunīgi.

Pētījumā apzināta pilsētas daudznacionālā un bagātīgā kultūrvide, kultūrvietas un pētīti izpildītājmākslinieki, kuru dzīve saistīta ar Liepāju.

Lai ar LSO vēsturi iepazīstinātu plašāku sabiedrības daļu, tapis arī mūsdienīgs, izglītojošs video materiāls:

Elīna Škļara, fonda “Uniting History” izpilddirektore: “Idejas pirmsākumi meklējami mūsu fonda iecerē 2021. gadā atvest uz Liepāju izcilo “Sanktpēterburgas Filharmonijas orķestri”. Kolektīva vēsturē bija periods, kad to diriģēja starptautiski novērtētais latviešu diriģents Mariss Jansons, bet viņa ģimenes stāsts un vecāku iepazīšanās cieši saistīta tieši ar Liepāju un Liepājas operu. Iedziļinoties gan kaimiņu, gan mūsu pašu mūzikas dzīvē, fondam radās ideja, ka nepieciešams vienkopus apkopot informāciju par simfoniskās mūzikas dzīves vēsturi Liepājas pilsētā.”

Pētījums atklāj Liepājas profesionālās kultūras dzīves norises 20. gadsimta sākumā, kad augstvērtīgām norisēm piepildīta bijusi gan skatuves mākslas, gan mūzikas dzīve. Pirms Otrā pasaules kara darbojās Liepājas pilsētas drāmas un operas teātris, kas iestudēja dramatiskās izrādes, operas un nodarbināja simfonisko orķestri.

Viena no raksturīgajām izpildītājmākslas pazīmēm Liepājā bija tās multikulturālais raksturs – te sastapās dažādu tautību mūziķi un arī repertuārā līdzās latviešu autoriem bija Eiropas izcilāko autoru darbi. Otrais pasaules karš traģiski ietekmēja daudzu cilvēku, tostarp izpildītājmākslinieku, likteņus. Izsūtīto, notiesāto un nogalināto vidū bijuši daudzi mūziķi, Tautas konservatorijas audzēkņi, aktieri un mecenāti.

Dokumenti, foto un citas liecības meklētas gan ģeogrāfiski, gan tematiski plašā spektrā. Pētījumā izmantoti valsts, iestāžu un privāto arhīvu materiāli, kas salīdzināti ar jau publicētiem pētījumiem un materiāliem periodikā, lai atklātu jaunus faktus un precizētu jau zināmos par mūzikas dzīvi Liepājā 20. gs. pirmajā pusē.

Fonds izsaka pateicību projekta autorēm — Liepājas Universitātes pētniecēm — profesorei Ilzei Valcei un mākslas zinātņu doktorei Vēsmai Lēvaldei.  

Paldies par sadarbību projekta partneriem: Liepājas Universitāte, Liepājas Simfoniskais orķestris un Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”.

Ceram, ka mūsdienīgais video formāts palīdzēs jaunajiem liepājniekiem un mūzikas interesentiem iepazīt Liepājas mūzikas dzīves vēsturi jaunā skatījumā!