FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Jaunumi
No sirds sveicam izcilo vēsturnieku Dr. h. c. hist. Marģeru Vestermani ar Izraēlas Valsts Ārlietu ministrijas pasniegto cildinājuma rakstu!
29. janvāris, 2022

No sirds sveicam izcilo vēsturnieku Dr. h. c. hist. Marģeru Vestermani ar Izraēlas Valsts Ārlietu ministrijas pasniegto cildinājuma rakstu!

Šodien, 2022. gada 27. janvārī bijām pagodināti būt klāt leģendārā ebreju vēstures pētnieka Marģera Vestermaņa godināšanas ceremonijā.

“Ir tik daudz kas pretrunīgi piedzīvots. Dzīves agrīnā briesmīgais notikums – iet bojā mūsu ebreju pasaulē. Man acu priekšā iet bojā vistuvākie cilvēki, draugi, nometnes biedri. Velāk, mežā arī cīņas biedri. (...) Ir bijuši draugi, ir bijusi mīlestība, ģimene, bet galvenais manā garajā mūža ir darbs, un šim darbam ir jāpierāda, ka dzīvība, kuru es nejauši izglābu mūsu tautas katastrofā, ka šis darbs būtu šī briesmīgā temata vērts,” saņemot apbalvojumu, uzsvēra vēsturnieks.

Esam pagodināti Vestermaņa kungu saukt par mūsu ilggadēju sadarbības partneri un pateicīgi, ka mums ir bijusi iespēja atbalstīt vēsturnieku iespaidīgā pētījuma ”Tomēr... Ebreju glābšana nacistu okupētajā Latvijā 1941-1945” tapšanā. Tāpat esam gandarīti par iespēju atbalstīt pētījumu par holokaustu Liepājā, ko, balstoties uz Vestermaņa materiāliem, šobrīd gatavo vēsturnieki Dzintars Ērglis, Arturs Žvinklis un Leo Jansons.

Marģers Vestermanis dzimis 1925. gadā Rīgā vāciski runājošā ebreju ģimenē, kurā bijis jaunākais no trīs bērniem. No plašās ģimenes tikai vinš izdzīvoja holokaustā — pārējie radinieki tika nogalināti Rumbulas masu slaktiņos. Vestermanis ir muzeja "Ebreji Latvijā" dibinātājs, vēsturnieks un galvenais holokausta pētnieks Latvijā. Studējis vēsturi Latvijas Universitātē, strādājis Latvijas Valsts vēstures arhīvā, pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas iecelts par Latvijas vēsturnieku komisijas locekli, kura pēta nacistu okupācijas un holokausta laiku. Publicējis vairākas grāmatas un zinātniskus rakstus par ebreju un holokausta vēsturi. Tāpat ir scenārija autors vai zinātniskais konsultants režisora Rodrigo Rikarda dokumentālajām filmām "Mīli savu tuvāko", "Žanis un citi", "Glābēji un izglābtie".

Esam no sirds pateicīgi Vestermaņa kungam par nesavtīgo un nozīmīgo darbu vairāku desmitgažu garumā. Jūsu atstātais mantojums ir nenovērtējama dāvana, kas ļauj mums apzināties mūsu tautas un valsts likteni aizvadītā gadsimta krustugunīs.

Vēlam stipru veselību un mūžam asu prātu mūsu izcilajam vēsturniekam!

Svinīgo pasākumu ministra Jaira Lapida vārdā organizēja Izraēlas Valsts Ārlietu ministrija sadarbībā ar Izraēlas vēstniecību Latvijā un Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomi.