FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Jaunumi
15. septembrī notika Dzintras Gekas grāmatas “Šalom, Sibīrija!” prezentācija
15. septembris, 2020

15. septembrī notika Dzintras Gekas grāmatas “Šalom, Sibīrija!” prezentācija

Otrdien, 15. septembrī, fonds “Sibīrijas bērni” un fonds “Uniting History” sadarbībā ar Rīgas muzeju “Ebreji Latvijā” organizēja Dzintras Gekas grāmatas “Šalom, Sibīrija!” svinīgo prezentāciju. Pasākums notika Ebreju kopienas namā.

1941. gada jūnijā tūkstošiem iedzīvotāju no Latvijas tika deportēti uz Sibīriju. Viņu vidū bija 1789 ebreji — bērni, pieaugušie un sirmgalvji. Daudzās ģimenēs bērni piedzima jau Sibīrijas nometinājuma vietās. Grāmata “Šalom, Sibīrija!” ir veltīta šo briesmīgo un smago notikumu pārdzīvojušo cilvēku personīgajiem stāstiem. Daudzu gadu laikā grāmatas autore ir pierakstījusi desmitiem interviju, un šis milzīgā darba rezultāts ir realizēts atmiņu krājumā “Šalom, Sibīrija!”. Visas intervijas grāmatā ir publicētas trīs valodās — latviešu, krievu un angļu.

Prezentāciju atklāja muzeja “Ebreji Latvijā” direktora Iļjas Ļenska apsveikuma runa. Dzintra Geka pastāstīja viesiem, kā radās ideja par šādas grāmatas radīšanu un šī atmiņu krājuma veidošanas gaitā satikto cilvēku likteņiem. Fonda “Uniting History” izpilddirektore Elīna Škļara pastāstīja, ka fonds par svarīgu uzdevumu uzskata atbalstu materiālu publicēšanai par dažādu Latvijas tautību iedzīvotāju likteņiem, jo zināšanas par mūsu kopējo vēsturi palīdzēs veidot tolerantu mūsdienu sabiedrību. Prezentācija tika papildināta ar grāmatas varoņu personīgajiem stāstiem. Pasākuma viesis bija Rafails Rozentāls — viens no grāmatā iekļauto atmiņu autoriem. Viņš pastāstīja par savas ģimenes likteni, kurai nācās pārciest deportāciju un dzīvi Sibīrijas nometinājumā.

Rīgas Ebreju vidusskolas skolēni lasīja grāmatas fragmentus, un tā uzrakstītais teksts ieguva balsi. Izskanēja Jakova Šaca atmiņas par deportāciju uz Sibīriju. Šie personīgie stāsti kļūst par valsts kopējās vēstures fragmentiem, bet atsevišķie likteņi iezīmē XX gadsimta cilvēku dzīves kopainu.

Prezentāciju papildināja muzikāls priekšnesums — viens no goda viesiem bija pazīstamais Izraēlas komponists Dons Jaffē, kurš pateicās visiem klātesošajiem. Viņa čella sonāti “Šoa” atskaņoja Marks Viļenskis — rīdzinieks un čella virtuozs. Pasākuma viesiem tika piedāvāta ne tikai muzikāla ilustrācija, bet arī fragmenti no divām filmām — “Atceries Sibīriju” (2010. g.) un “Kur palika tēvi?” (2014. g.). Tās ir Dzintras Gekas dokumentālās filmas, kuras viņa uzņēmusi, izmantojot savu Sibīrijas ekspedīciju un deportācijas tēmas izpētes materiālus.

Grāmatas “Šalom, Sibīrija!” izdošana ir kļuvusi par nozīmīgu kultūras notikumu, tomēr tas ir svarīgs notikums arī Latvijas iedzīvotāju vēsturiskās piemiņas saglabāšanā.

Dzintra Geka
Rafails Šacs