FONDSJAUNUMINOTIKUMIKONTAKTI
Jaunumi
Aizvadīts 11. Vispasaules Liepājas ebreju saiets
25. jūlijs, 2022

Aizvadīts 11. Vispasaules Liepājas ebreju saiets

No 2022. gada 21. līdz 23. jūlijam Liepājā noritēja 11. Vispasaules Liepājas ebreju saiets, kas uz pilsētu aicināja Holokausta laikā izglābto ebreju pēctečus. Šogad saietā piedalījās aptuveni 100 interesentu no ASV, Lielbritānijas, Vācijas, Izraēlas, Norvēģijas un Latvijas.

Saiets ceturtdienas vakarā tika atklāts ar īpašu, svinīgu pieņemšanu un simbolisku sveču iedegšanu tradicionālajā Menoras septiņzaru svečturī. Pirmo sveci, kas bija veltīta sešiem miljoniem Holokausta upuru, zīmīgi iededza Izraēlas vēstniece Latvijā Šarona Rapaporta Palgi, kurai pievienojās citi vakara īpašie viesi. Ar svinīgām uzrunām pilsētas viesus sveica Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, fonda "Liepājas ebreju mantojums" dibinātāji Selwyn Haas un Sergejs Zaharjins, kā arī fonda vadītāja Ilana Ivanova.

Otrās dienas rītā uz pieņemšanu Liepājas pilsētas domē saieta dalībniekus aicināja domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Deksnis, bet pēcāk grupa devās piemiņas tūrē, apliecinot visdziļāko cieņu Liepājā dzīvojušajiem Holokausta upuriem, kā arī tiem drosmīgajiem Liepājas un Kurzemes iedzīvotājiem, kuri slēpa ebrejus un tā izglāba viņus no neatvairāmas nāves. Piemiņas tūres laikā grupa apskatīja Liepājas Lielās Horālās sinagogas piemiņas zīmi Kuršu ielā 11/13, Holokausta upuriem veltīto memoriālu Šķēdē, kā arī piemiņas vietu Roņu ielā, pie bākas, kur notika pirmā Liepājas ebreju masveida iznīcināšana. Piektdienas vakarā dalībnieki tika aicināti uz svinīgām vakariņām, kurās par muzikālo noformējumu rūpējās operdīva, soprāns Sonora Vaice un Liepājas Simfoniskā orķestra mūziķu kvartets, klātesošajiem piedāvājot dziesmas idišā un ivritā.

Sestdienas rītā dalībnieki vienojās kopīgā Toras lasījumā, bet pēcpusdienā programmas oficiālo daļu noslēdza konference un paneļdiskusija par tēmu "Palikt cilvēkam necilvēcīgos apstākļos". Konferencē piedalījās muzeja "Ebreji Latvijā" direktors Iļja Ļenskis, muzejpedagoģe, Žaņa Lipkes memoriālā muzeja pētniece un gide Maija Meiere-Oša, kā arī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja vēstures maģistrs Mārtiņš Vesperis.

Nedēļas nogales īpašo viesu vidū bija arī Liepājā dzimusī un šobrīd Izraēlā mītošā Marija Bojāra. Lai gan kara gados Marija vēl bija bērns, sirdī un siltā atmiņā kundze joprojām glabā savu mīļo Liepāju, ko apliecina arī kundzes vēlaizvien lieliskās latviešu valodas zināšanas.

Pirms Otrā pasaules kara Liepājas ebreju kopienā bija vairāk nekā septiņi tūkstoši cilvēku. Pēc kara izglābto bija tikai 25. Izglābto ebreju noteikti būtu vēl mazāk, ja nebūtu bijuši drosmīgi liepājnieki un apkārtējo novadu iedzīvotāji, kuri glāba ebrejus, riskējot ne tikai ar savu, bet arī ar tuvinieku dzīvībām.

Vēlamies pateikties visiem saieta dalībniekiem, kuri ar savu klātbūtni godināja Holokausta laikā bojā gājušo ebreju ģimenes. Īpašs paldies notikumu organizatoriem — fondam "Liepājas ebreju mantojums" un tā vadītājai Ilanai Ivanovai, kā arī partneriem — Liepājas Ebreju draudzei. 

11. Vispasaules Liepājas Ebreju saietu atbalsta: Fonds "Uniting History".